Testy COVID-19 Racibórz i Rybnik

Obsługujemy punkty drive-thru w Raciborzu i Rybniku, gdzie wykonujemy testy na Covid-19, jednakowo metodą real time RT-PCR i antygenową.

Testy Coronawirus

Testy w kierunku SARS-CoV-2 wykonywane są w punktach obsługiwanych przez naszą firmę w Raciborzu i Rybniku. Dodatkowo oferujemy usługę tzw. „wymazobusa”.

Z usługi tej mogą korzystać pacjenci, którym stan zdrowia nie pozwala udać się do punktu „drive-thru”. W związku z tym lekarz musi zaznaczyć w systemie EWP konieczność przyjazdu karetki. Termin wizyty z pewnością zostanie umówiony telefonicznie przez przedstawiciela naszej firmy.

Badania próbek w naszych punktach wykonywane są na dwa sposoby:

genetyczne metodą RT-PCR zarówno dla osób, które skierowane zostały na test przez lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, jak i osób skierowanych przez ZUS na wyjazd do sanatorium lub przez Sanepid dla osób przed przyjęciem do Domu Opieki Społecznej,

antygenowe, zwane potocznie „szybkimi”.

Naturalnie istnieje możliwość wykonania testów Covid-19 komercyjnie, zarówno PCR, jak i antygenowych.

W naszych punktach DRIVE-THRU, ze względu na bezpieczeństwo pacjenta i personelu, próbki do badań zostają pobrane bez konieczności wysiadania z samochodu.

Istotną informacją jest fakt, że wizyta w punkcie „drive-thru” nie wymaga wcześniejszej rejestracji, wystarczy przyjechać w godzinach pracy punktów.

Opłaty za badania prywatne można dokonać na miejscu, gotówką lub kartą, zostaje wydany paragon fiskalny. Poza tym, na życzenie pacjenta, wystawiony zostaje rachunek na osobę fizyczna lub firmę. Rachunek wysyłany jest na podany adres e-mail.

Nasze punkty „drive-thru” znajdują się w poniższych lokalizacjach:

Racibórz ul. Gamowska 3 gdzie testy na Covid-19 wykonywane są od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 9:00 do 13:00.

Namiot punktu „drive-thru” zlokalizowany jest z tyłu szpitala, naprzeciw oddziału zakaźnego i punktu szczepień. Aby, tam trafić należy dojechać do głównego wejścia i jechać wzdłuż parkingu. Na końcu parkingu skręcić w prawo. Po lewej stronie usytuowany jest namiot, do którego należy wjechać, zgasić silnik i poczekać aż podejdzie personel.

  Rybnik ul. Hallera gdzie testy na Covid-19 wykonywane są od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 14:00 do 18:00.

  Namiot zlokalizowany jest w centrum Rybnika, na utwardzonym placu naprzeciw parkingu wielopoziomowego nr 1, w pobliżu targowiska.

   Jak przygotować się do testu na obecność koronawirusa?

   • około 1 godzinę przed badaniem nie należy spożywać posiłków oraz nie przyjmować napojów,
   • ponadto 1 godzinę przed badaniem nie myć zębów oraz nie używać płynów do płukania jamy ustnej, dodatkowo nie zażywać tabletek do ssania, gum do żucia, nie palić papierosów,
   • zachować minimum 2-godzinny odstęp od zastosowania donosowych środków przeciwdrobnoustrojowych, tj. kropli, maści, aerozoli do nosa,
   • istotne jest, aby bezpośrednio przed badaniem nie oczyszczać nosa.
   • personelowi należy przede wszystkim okazać numer skierowania i dokument ze zdjęciem i peselem, celem weryfikacji tożsamości pacjenta.

    

   Jak pobrać wynik?

   Wymazy RT – PCR pobierany jest z nosogardzieli, a następnie wysyłany do Laboratorium Genetycznego Gyncentrum w Sosnowcu celem badania. Tam zostaje poddany analizie pod kątem obecności fragmentów RNA charakterystycznych dla wirusa SARS-Cov-2.

   Po pobraniu wymazu pacjent otrzymuje wizytówkę z adresem strony internetowej, na której może sprawdzić wynik testu. Na wizytówce naklejony jest kod próbki, który należy wpisać do rubryki wraz z numerem PESEL i pobrać plik PDF.

   Wyniki testów dla pacjenta dostępne są on-line na stronie covid19.gyncentrum.pl/sanepid po około 24 godzinach.

   TESTY ANTYGENOWE

   Wykonujemy testy antygenowe na obecność koronawirusa w Raciborzu oraz w Rybniku. Nie wymagamy wcześniejszej rejestracji, wymaz pobieramy bez konieczności wysiadania z samochodu. Wynik dostępny jest on-line po około jednej godziny.

   Testy antygenowe

   Testy antygenowe Racibórz i Rybnik.

    

   Drugim rodzajem testu, wykonywanym w naszych punktach, jest test antygenowy.

   Testy te wykonujemy komercyjnie, oczywiście bez skierowania lekarskiego. Test Roche (SD BIOSENSOR) SARS-CoV-2 Rapid Antigen, na którym przeprowadzane jest badanie, znajduje się na europejskiej liście uznawanych szybkich testów antygenowych.

   Próbkę do badania antygenowego pobiera się z nosogardzieli, podobnie jak w przypadku testu PCR. Pobrany materiał, po wymieszaniu z roztworem ekstrakcyjnym nakrapiany zostaje na specjalną płytkę. Test ten pozwala wykryć białka wirusa SARS-CoV-2. Jednakże czułość tych testów jest nieco niższa niż testów molekularnych zatem wyniki ujemne mogą nie wykluczać zakażenia.

    Wynik testu odczytywany jest po około 15-30 minutach, a następnie przekazywany jest do laboratorium, ponieważ konieczne jest potwierdzenie wyniku testu przez diagnostę Laboratorium Gyncentrum w Sosnowcu.

     Wyniki udostępniane są dla Pacjenta na stronie internetowej Laboratorium (podobnie jak wyniki RT-PCR), co istotne po około 1 godzinie.

      Wszelkich informacji dotyczących odczytywania wyników udziela nasz personel przed pobraniem wymazu.

      W związku z tym, że wyniki testów antygenowych często są konieczne do okazania przy przekraczaniu granic, wyniki są dostępne w języku niemieckim, angielskim, czeskim oraz ukraińskim.

       

       Koszt badania:

       – dla pacjentów ze skierowaniem lekarskim badanie jest bezpłatne

       – dla pacjentów prywatnych, którzy ponoszą koszty badania:

       test RT-PCR – 400 zł (płatne na miejscu)

       test antygenowy – 130 zł (płatne na miejscu).

        ×