Testy na koronawirusa COVID-19 Racibórz i Rybnik

Obsługujemy punkty drive-thru w Raciborzu i Rybniku, gdzie wykonujemy testy na Covid-19, jednakowo metodą real time RT-PCR i antygenową.

Testy Coronawirus

Testy w kierunku SARS-CoV-2 na koronawirusa wykonujemy we współpracy z Laboratorium Genetycznym Gyncentrum w Sosnowcu. Punkty poboru wymazów obsługiwane są przez naszą firmę Life-Ratownictwo Medyczne i Pielęgniarstwo w Raciborzu i Rybniku.

Godną uwagi jest oferta tzw. „wymazobusa”. Z usługi tej korzystać mogą pacjenci, którzy ze względu na stan zdrowia nie mogą udać się do punktu „drive-thru”.  W związku z tym lekarz musi zaznaczyć w systemie EWP konieczność przyjazdu karetki wymazówki. Przedstawiciel naszej firmy z pewnością umówi telefonicznie dzień i godzinę wizyty, w której czasie pobierzemy wymaz.

Nasze punkty „drive-thru” znajdują się w poniższych lokalizacjach:

Racibórz ul. Gamowska 3, gdzie testy na obecność wirusa Covid-19 wykonujemy od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 11:00 do 13:00.

Namiot punktu „drive-thru” zlokalizowany jest z tyłu szpitala, naprzeciw oddziału zakaźnego i punktu szczepień. Aby, tam trafić należy dojeżdżamy do głównego wejścia do szpitala, a następnie  jedziemy wzdłuż parkingu. Na końcu parkingu skręcamy w prawo. Po lewej stronie usytuowany jest namiot, do którego należy wjechać, zgasić silnik i poczekać aż podejdzie personel.

Rybnik ul. Hallera, gdzie testy na obecność wirusa Covid-19 wykonujemy od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 14:00 do 16:00.

Namiot zlokalizowany jest w centrum Rybnika, przy ulicy Rzeczna 6, w pobliżu targowiska i niedaleko poczty.

Rodzaje badań na obecność koronawirusa, które wykonywujemy w naszych punktach:

Badania próbek pobieranych w naszych punktach wykonywane są na dwa sposoby:

  1. Genetyczne – metodą RT-PCR zarówno dla osób skierowanych na test przez lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej, jak i osób skierowanych przez ZUS lub NFZ na wyjazd do sanatorium, a także przez Sanepid przed przyjęciem do Domu Opieki Społecznej,
  2. Antygenowe – zwane potocznie „szybkimi”.

Naturalnie istnieje możliwość wykonania testów Covid-19 komercyjnie, zarówno PCR, jak i antygenowych.

Bezpieczeństwo i wygoda bez wcześniejszej rejestracji.

Opłaty za badania prywatne można dokonać na miejscu, gotówką lub kartą, zostaje wydany paragon fiskalny. Poza tym, na życzenie pacjenta, wystawiamy fakturę na osobę fizyczną lub firmę. Jeżeli faktura ma zostać wystawiona na firmę, należy o tym poinformować pracownika punktu przed wystawieniem paragonu fiskalnego. Fakturę wysyłamy na podany adres e-mail.

W naszych punktach DRIVE-THRU, ze względu na bezpieczeństwo pacjenta i personelu, próbki do badań pobieramy bez konieczności wysiadania z samochodu. W związku z tym pojazdem należy wjechać do namiotu.

Istotną informacją jest fakt, że wizyta w punkcie „drive-thru” nie wymaga wcześniejszej rejestracji, wystarczy przyjechać w godzinach pracy punktów.

Jak przygotować się do badania na obecność koronawirusa?

  • około 1 godzinę przed badaniem nie należy spożywać posiłków oraz nie przyjmować napojów,
  • ponadto 1 godzinę przed badaniem nie myć zębów oraz nie używać płynów do płukania jamy ustnej, dodatkowo nie zażywać tabletek do ssania, gum do żucia, nie palić papierosów,
  • zachować minimum 2-godzinny odstęp od zastosowania donosowych środków przeciwdrobnoustrojowych, tj. kropli, maści, aerozoli do nosa,
  • istotne jest, aby bezpośrednio przed badaniem nie oczyszczać nosa.
  • personelowi należy przede wszystkim okazać numer skierowania i dokument ze zdjęciem i peselem, celem weryfikacji tożsamości pacjenta.

Jak pobrać wynik?

 

Wymazy RT – PCR pobieramy z nosogardzieli, a następnie wysyłamy do Laboratorium Genetycznego Gyncentrum w Sosnowcu celem badania. Pobrany materiał laboratorium analizuje pod kątem obecności fragmentów RNA charakterystycznych dla wirusa SARS-Cov-2.

Po pobraniu wymazu pacjent otrzymuje wizytówkę z adresem strony internetowej, na której może sprawdzić wynik testu. Na wizytówce znajduje się kod próbki, który należy wpisać do odpowiedniej komórki rubryki wraz z numerem PESEL i pobrać plik PDF z wynikiem.

Wyniki pacjent pobiera ze strony covid19.gyncentrum.pl/sanepid po około 24 godzinach.

TESTY ANTYGENOWE

Testy antygenowe na obecność koronawirusa wykonujemy w Raciborzu oraz w Rybniku. Nie wymagamy wcześniejszej rejestracji, wymaz pobieramy bez konieczności wysiadania z samochodu. Wynik dostępny jest on-line po około jednej godziny.

Testy antygenowe

Badanie antygenowe Racibórz i Rybnik.

Drugim rodzajem testu, wykonywanym w naszych punktach, jest test antygenowy.

Badanie to wykonujemy komercyjnie, oczywiście bez skierowania lekarskiego. Test Roche (SD BIOSENSOR) SARS-CoV-2 Rapid Antigen znajduje się na europejskiej liście uznawanych szybkich testów antygenowych.

Próbkę do badania antygenowego pobieramy również z nosogardzieli, podobnie jak w przypadku testu PCR. Pobrany materiał, po wymieszaniu z roztworem ekstrakcyjnym nakrapiamy na specjalną płytkę, która pozwala wykryć białka wirusa SARS-CoV-2.

Jednakże czułość tych testów jest nieco niższa niż testów molekularnych, dlatego wyniki ujemne nie wykluczają zakażenia. Wynik testu odczytujemy po około 15-30 minutach, a następnie przekazujemy do laboratorium, ponieważ konieczne jest potwierdzenie wyniku testu przez diagnostę Laboratorium Gyncentrum w Sosnowcu.

Wyniki udostępniamy Pacjentom na stronie internetowej Laboratorium (podobnie jak wyniki RT-PCR), co istotne, po około 1 godzinie.

Koszt badania:

 

– dla pacjentów ze skierowaniem lekarskim badanie jest bezpłatne

– dla pacjentów prywatnych, którzy ponoszą koszty badania:

test RT-PCR –350 zł (płatne na miejscu)

test antygenowy – 130 zł (płatne na miejscu).

    ×