TESTY NA OBECNOŚĆ COVID-19

RYBNIK, RACIBÓRZ, WODZISŁAW ŚLĄSKI, ŻORY.

W powyższych miejscowościach pobieramy wymazy do wykonania testów na obecność koronawirusa  SARS-CoV-2, jednakowo w dni powszednie, jak i w dni świąteczne, wydajemy certyfikaty akceptowane na całym świecie.

Testy Coronawirus

Testy w kierunku SARS-CoV-2 na obecność koronawirusa wykonujemy we współpracy z Laboratorium Genetycznym Gyncentrum w Sosnowcu.

W celu wykonania wymazu należy umówić wcześniej datę, godzinę i miejsce badania dzwoniąc pod nr tel. 602 622 840 lub 505 751 858.

Rodzaje badań na obecność koronawirusa, które wykonujemy:

Badania pobranych próbek wykonywane są na dwa sposoby:

  1. Genetyczne – metodą RT-PCR
  2. Antygenowe – zwane potocznie „szybkimi”.

Jak przygotować się do badania na obecność koronawirusa?

około 1 godzinę przed badaniem nie należy spożywać posiłków oraz nie przyjmować napojów,

ponadto 1 godzinę przed badaniem nie myć zębów oraz nie używać płynów do płukania jamy ustnej, dodatkowo nie zażywać tabletek do ssania, gum do żucia, nie palić papierosów,

zachować minimum 2-godzinny odstęp od zastosowania donosowych środków przeciwdrobnoustrojowych, tj. kropli, maści, aerozoli do nosa,

istotne jest, aby bezpośrednio przed      badaniem nie oczyszczać nosa.

Poza powyższymi zaleceniami, personelowi należy przede wszystkim okazać dokument ze zdjęciem i peselem, celem weryfikacji tożsamości pacjenta.

Na czym polega test RT-PCR?

Test PCR to metoda laboratoryjna, która polega na wielokrotnym powielaniu specyficznego fragmentu DNA lub RNA za pomocą enzymu polimerazy (PCR – Polymerase Chain Reaction). Jest to bardzo czułe i precyzyjne badanie, które pozwala wykryć nawet bardzo niewielką ilość materiału genetycznego patogenu.

W przypadku testu PCR na koronawirusa, materiał do badania pobierany jest z gardła i błon śluzowych nosa, plwociny lub wydzieliny z dróg oddechowych.

Proces testu PCR składa się z kilku etapów. Pierwszym etapem jest przygotowanie próbki, czyli pobranie materiału do badania. Następnie materiał jest poddawany procesowi izolacji DNA lub RNA. Kolejnym etapem jest amplifikacja, czyli powielenie fragmentu DNA lub RNA z użyciem specyficznych starterów, które umożliwiają otrzymanie wielu kopii badanego fragmentu. W ostatnim etapie następuje detekcja produktu amplifikacji, która pozwala na ocenę obecności lub braku badanego materiału.

Jak pobrać wynik?

Wymazy RT – PCR pobieramy z nosogardzieli, a następnie dostarczamy do Laboratorium Genetycznego Gyncentrum w Sosnowcu celem badania.

Po pobraniu wymazu pacjent otrzymuje wizytówkę z adresem strony internetowej, na której może sprawdzić wynik testu. Na wizytówce znajduje się kod próbki, który należy wpisać do odpowiedniej rubryki wraz z numerem PESEL i pobrać plik PDF z wynikiem.

Wyniki pacjent pobiera ze strony covid19.gyncentrum.pl/sanepid po około 8 godzinach.

TESTY ANTYGENOWE RYBNIK RACIBÓRZ

Testy antygenowe na obecność koronawirusa wykonujemy w Raciborzu oraz w Rybniku. Nie wymagamy wcześniejszej rejestracji, wymaz pobieramy bez konieczności wysiadania z samochodu. Wynik dostępny jest on-line po około jednej godziny.

Testy antygenowe

Badanie antygenowe

Drugim rodzajem testu, wykonywanym przez nas, jest test antygenowy.

Próbkę do badania antygenowego pobieramy również z nosogardzieli, podobnie jak w przypadku testu PCR.

Wynik testu odczytujemy po około 15-30 minutach, a następnie przekazujemy do laboratorium, w związku z koniecznością potwierdzenia wyniku testu przez diagnostę Laboratorium Gyncentrum w Sosnowcu.

Wyniki udostępniamy Pacjentom na stronie internetowej Laboratorium (podobnie jak wyniki RT-PCR), co istotne, po około 1 godzinie.

Koszt badania:

 

  1. test RT-PCR –350 zł
  2. test antygenowy – 150 zł

Opłaty za badanie można dokonać gotówką lub kartą. Poza tym, na życzenie pacjenta, wystawiamy fakturę na osobę fizyczną lub firmę. Jeżeli faktura ma zostać wystawiona na firmę, należy o tym poinformować przed wystawieniem paragonu fiskalnego. Fakturę wysyłamy na podany adres e-mail.